Shopping Update – Kroger, Health Food Store, Kroger Mega Event

by Erin, The $5 Dinner Mom on August 23, 2011

Shopping with the $5 Dinner Mom

I have been extremely ill prepared this month when it comes to grocery shopping. I wasn’t prepared for the additional costs of sucanat, maple syrup and wheat berries. I still need to check another nearby Walmart if they carry the large bags of wheat berries…because the one closest to me does not. I also spent a large portion of the budget in the beginning of the month…not knowing there would be a Mega Event sale in the middle part of the month. *sigh*

Plus my focus has been extremely divided…as I work behind the scenes to get my cookbook manuscript finished…and get ready for school, etc. I’ve had a few too many plates spinning these past 3 weeks…and I’m looking forward to settling into our new school routine and having a lighter schedule after school starts. (Yes, we are much busier in the summer than the school year!)

But I think (hope!!!) that we’ll still make it through the month on our $75/week budget. There are 5 “shopping trips” for me in August, as I usually go on Mondays…so this month’s grocery budget is $375 for all 5 weeks, that will get us through August and past Labor Day.

I’m REALLY looking forward to a fresh start in September!!!

Kroger – Last Week

*HOT DEALS*

  • $.67 boxes Mom’s Best Natural Cereal – sugar free variety (coupon can be found here)
  • Tide was just $3 per bottle after sale and coupon
  • Otherwise an “uneventful” trip

Total spent at Kroger: $35.14

Walgreens Last Week

2 Purex $1.99 – used 1 $1 manu coupon from Kroger mailer and 1 $.50 newspaper coupon
2 Ziplocs $2 – used $1.25/2 manu coupon from Kroger mailer (1 for us, 1 for the preschool classroom)

Used $1 RR from crayons that I bought earlier in the week from Ryan’s school supply list. I spent less than $10 for everything on his list!!!

Total from Walgreens: $4.60

Health Food Store Last Week

Total from the health food store: $21.15

Kroger This Week – Mega Event!

You can see the complete sale list  and coupon matchups over here…I got 30 items from the Mega Event list. I only intended 20, but then saw the Old El Paso tortilla for just $.99 so bought a bunch for the freezer…to use for school lunches!

I also splurged a bit and got 4 boxes of the gluten free frozen Van’s waffles. Perfect for a quick breakfast…or even as a “waffle PB sandwich” in a lunchbox!!!

And I’m amassing a crayon stockpile while they are on sale for $.25 or less…to do this (except with Christmas trees) for Christmas gifts for the kiddo’s friends this year!

Total for Kroger this week: $88ish

Total for the month: $197.25 + $35.14 + $4.60 + $88 = $324.99…leaving me with just $50 for next week…hoping to spend half of that though!

My grocery store’s ad scan and my “Shopping FAQ!”

Thanks to Andrea at Savings Lifestyle and Marcy at Stretching a Buck for posting the best deals and coupon matchups at my stores each week! Find the coupon match-ups for your grocery store at The Frugal Map!

A

{ 4 comments… read them below or add one }

maria August 23, 2011 at 12:09 pm

I noticed the sucanat last time I was at the store and almost bougt it (trying to go more natural in the kitchen)until I realized I wouldn;t know what to do with it! It’s a pretty pricey ingriedient to play around with. How do you use it? And to what ratio if you sub. it? Thanks :)

Reply

Erin, The $5 Dinner Mom August 25, 2011 at 8:29 pm

I sub it 1 to 1 for sugar. It’s a little grainy, so I let the beaters run a little longer on it when making muffins. Haven’t tried it with cookies yet…I really don’t think it will be any good because of the thicker texture. Will probably continue to use brown sugar and maybe raw sugar for cookies. It’s a tough call!!!

Reply

tricia August 24, 2011 at 8:23 pm

@maria I love it and sub it equally for sugar. It does need a chance to dissolve since it is heavier grain so I took it easy till I got used to it.

Reply

terry August 30, 2011 at 12:07 am

I loved your article. I noticed you are buying laundry detergent. Have you tried making your own? I started doing it and it sooooo much cheaper and really works great. I youtubed it. But 1 cup borax, 1 cup washing soda, 1 bar of soap. cut the soap up in chunks, put everything in a food processor. use 1 or 2 tablespoons depending on need. It does not sud, but works great.

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: