$5 Dinner Challenge

Hey Friends,

No recipe from me tonight…I’m still bouncing around TX!

If you have a recipe that you’d like to be featured on the $5 Dinner Challenge, please email the recipe to 5dollardinnerchallenge at gmail dot com.

FREE DOWNLOAD! Eight 20-Minute Meal Ideas That Will Help You Survive Chaotic & Busy Weeknights!
Please enter all required fields
Correct invalid entries

Comments

  1. Jen says

    I don’t have an URL but I wanted to share my dinner I made tonight. It was a HUGE hit with my 5 & 7 year old boys & of course my husband.

    1 20 oz Package Jennie-O Ground Turkey $1.49 (VG’s this week)
    1 McCormick Chicken Taco Seasoning Package FREE (Pantry from Meijers)
    2 Cans Pillsbury Grands Biscuits 8 ct .02 each (Fridge from Meijers)
    1 8 oz Kraft Cheese Mexican Mix FREE (Fridge from Meijers)
    1 Can Rotel FREE (Pantry from Kroger)

    Brown ground turkey and drain grease if needed, add McCormick Seasoning and add 1/2 C water and let simmer. Mold biscuits into muffin pans, bake for 8 minutes. Add can of rotel and cheese to ground turkey and mix. Biscuits weren’t baked all the way then added heaping large spoon of mix to middle, baked another 10 minutes or until golden brown.

    Makes 16 Biscuit Cups

    This meal was great tasting and for $1.53!!

    • Lisa says

      @Jen,
      Thanks for sharing, I can’t wait to try this recipe…I have a very picky 6 year old and 2 2 years olds! If you said your kiddos like it I am going to try it. It looks fabalous! I’ll let you know after I make it :)

    • Brian says

      Seriously? You list three different grocery stores for the items in this dish, and you think the meal cost is $1.53?

      Gasoline may be free in the part of the world you live in, but not here.

  2. Tom says

    I have a problem with the way the pricing comes about. Firstly the one above has 3,4 items for free? Also here in NY ground anything the cheapest at 73% fat is $1.79/lb.

    My 2nd issue is it is presumed we already have these ingredients in our cupboards therefore stating the portion you need for the recipe may add up to .20 but if you dont have it in the first place your buying it at full cost raising the price for the actual dinner.

    I like the attemtped concept but I think in order to be more realistic people could try and come up with meals with actual market prices ex: $1.79-2.19/lb. Then lets see if we can come up with $5/meals.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *