St. Patrick’s Day “Green” Smoothies

When it comes to making smoothies at our house, I like to make them as “raw” as possible.  I find great comfort in knowing that I can get a glassful of nutrients that is filled with deliciousness!

This particular “green smoothie,” has 2 green ingredients…kale and kiwi.

The kale cannot be tasted at all. The kiwi gives it a nice little zing. And the kids are sure to slurp it all down.

(Mine did, at least!)

They thought the “green juice” was cool!

And before you let anyone pinch you on the 17th, just tell them that you had a “green smoothie” for breakfast…that has to count for something right?!

Bring on the vitamins and nutrients!!!

Print This Post

St. Patrick’s Day “Green” Smoothies

Ingredients

  • 2 medium bananas ($.60)
  • 1 kiwi ($.50)
  • About 1 cup kale, stem removed ($.50)
  • 1 apple, peeled, cored and cut into slices ($.25)
  • 2 cups milk (I used almond) ($.20-$.50)
  • 2 Tbsp sweetener – honey, agave, sugar ($.10)
  • Optional: 2 Tbsp ground flaxseed

Directions

  • Place all the ingredients into a blender.  Add water up to the 4  cup marker on the blender. Blend until smooth.
  • Makes 4 8-oz. servings.

Cost $2.15

And if you feel the need to indulge after having your uber-healthy smoothie for breakfast, lunch or a snack…

Double Chocolate Mint Brownies…the lazy way!  A perfect way to cap off St. Paddy’s Day!

*pinch*

See more $5 Dinners Popular Recipes here

Comments

  1. Stephanie says

    This recipe was great! My picky 2 yr old gobbled down two glasses. Tougher sell on the older one but she’s a great eater in general and isn’t a big smoothie fan. I loved it and had whatever was left! Do you think you could substitute anything for the bananas? My husband isn’t a banana fan but would probably love a smoothie that had greens.

  2. lance says

    Hey erin,

    I am curious where you can get milk for 40 cents- $1 per litre? or almond milk for less than $5 per litre?
    and 2 bananas cost upwards of $5, which is a bit more than 60 cents.
    Is the kale home grown ? is that why it only costs 50 cents for a whole cup?
    Which shop do you buy your groceries? they seem very cheap. thanks for the recipie
    :)

Trackbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *