How to make homemade freezer peanut butter & jelly sandwiches – save time and money in the back to school season!
If you’d like to grab the free printables mentioned in the video, you can do that by filling out the form below! Photo of some of the freebies below!
This past weekend, I hosted a “live freezer PBJ session” over on our Facebook page and it was epic! During the video, I kept having this thought flash through – I need to do a cost comparison of making these yourself vs. buying them in the store. Yes, you have to weigh cost and convenience…but this one is one where cost wins out. (IMO.)
Because you can re-create the same convenience in very little time…especially if you get your kids to help.
Now, I only made a few sandwiches during the live video…but it did not take me long to make the rest of the sandwiches after the video ended.
Time and Sandwiches Total
Total # sandwiches made: 34
Total time to make: 20 minutes
I only made a few sandwiches during the live video as a demo and for sharing hacks. But that time combined with the time I spent after to finish the remaining sandwiches was only 20 minutes. This could have been cut in half if I had the boys helping to bag the sandwiches. I decided to make these because I wanted to make sure the PB was spread properly to prevent the soggy bread factor. (See video for more on that.)
Ingredients Used & Ingredients Cost
For this round of freezer PBJs, I used:
- 3 whole wheat sandwich bread loaves
- 1 large natural PB jar
- 1 small natural PB jar
- 2 small natural strawberry jam jars
- 1/4 of Grape jelly jar (for the boy who like the Grape ones!)
And here is the cost breakdown (without coupons or sale prices):
- 3 bread loaves – $6.57 ($2.19 each)
- Small PB, 18 oz. – $2.44
- Large PB, 40 oz. – $5.40
- 2 Strawberry Jam – $3.35 x 2
- 1/4 Grape Jelly – $.75
- Paper towels/napkins or baggies – $1
Total for Ingredients: $22.86 for 34 sandwiches
Cost per homemade freezer PBJ sandwich: $.67
A quick note on this…I wanted there to be as little sugar in these as possible (because I like my boys’ teachers and want them to have a wholesome lunch and not be sugar-hyper!). Because of that, the ingredients were a little more expensive than some of the other options. A slightly higher expense, IMO, for this case. I like that you can still get a great quality sandwich put together for way less than the store-bought versions…and that you can control the ingredients (and sugar content.)
Store-Bought Uncrustables
Yes, I do buy these…because it’s that much easier. It’s one less thing. But I’m hoping to not have to buy them at all this year!
My store sells the following:
- 4 count whole wheat grape – $4.18 or $1.04 each
- 4 count white strawberry – $4.18 or $1.04 each
- 4 count white grape – $4.18 or $1.04 each
- 4 count white chocolate – $4.18 or $1.04 each
Whichever option you purchase, it’s still more expensive than the homemade version…and you have less control on ingredients!
I’m super stoked to have 34 sandwiches ready for the boys to pack their own lunches…and to have one less thing to stress about as we rush 4 boys out the door every morning!
So…you decide…Homemade? Store-Bought? Depends on the Week?
Leave a Reply