• Home
    • Recipes
      • Recipe Index
      • VIDEO SERIES: Learn to Cook on a Budget
      • How-To & Cooking Tutorials
      • Popular Recipes
    • Meal Plans
      • Weekly Meal Plans
      • Freezer Meal Plans
      • The ORIGINAL 20 Meals for $150 Plans
    • Classes
      • Grocery Savings 101 Workshop
      • Freezer Cooking 101 Workshop
      • Meal Planning 101 Workshop
      • Whis-Kid Cooking Lessons
      • Instant Pot Cooking 101 Course
      • My Efficient Kitchen Course
    • Store
    • Blog
    • Contact
      • About
      • Press
    • Login

    $5 Dinners | Budget Recipes, Meal Plans, Freezer Meals

    Budget Recipes, Meal Plans, Freezer Meals and Cooking Tutorials for the Busy Home Chef

    Join Erin's 5-Ingredient Challenge in 2023

    {Free Ingredient Price Comparison Sheet} Are You Paying Too Much for Yogurt (or other popular ingredients)?

    April 12, 2016 by Erin, The $5 Dinner Mom 1 Comment

    100 shares
    • Share
    • Tweet

    Sign up to receive FREE weekly emails with recipes, coupons and other money saving tips right into your inbox. Become a friend on Facebook too AND/OR join the $5 Meal Plan Family and get meal plans delivered to you each week!

    Ingredient Price Comparison and Savings

    *These prices are valid from my store in April 2015. Coupon savings and sale savings not considered.*

    I’m all about spending as little money at the grocery store…but sometimes I miss things and in my rush to get in and out of the store, I don’t do an perfect job of comparing prices.

    Let me share what happened to me a few weeks back…

    My husband likes to take key lime yogurt with his lunch every day. While that seems a little boring and monotonous to me (I like to vary my lunches up from time to time), he takes his key lime yogurt every.single.day.

    I’ve been buying the name brand yogurt for him, using coupons when the store has them or when I see them on other printable coupon outlets. I’d been saving when and where I could…BUT…I was not looking to compare prices on this product that I buy every single week. In fact, I hadn’t even looked to see if there was a different brand or store brand for this same flavor of yogurt. I just knew where to grab it, and added it to my cart. It was routine, and it was quick.

    The other week I was in the store and just happened to be scanning a little further down in the yogurt section and my eye hit the slightly green packaging of a package of store brand yogurt. What flavor? Key Lime.

    Um…..

    What?

    I consider myself a pretty savvy grocery shopper. But I completely missed this.

    I had no idea that the store brand had this same flavor. Because I’d never really looked.

    Want to know the difference in price?

    $1.20 per 4 pack.

    OUCH!

    That’s $62.40 over the course of the year…for this one product…that’d I’d been essentially ‘wasting’ because I hadn’t paid close enough attention.

    I immediately started asking myself…what other items that are on my “buy most weeks” list could I save more on?

    Cereal, oatmeal, PB/J, applesauce…

    What about items on my “buy every now and then” list?

    Canned tomatoes, veggies, spices, salad dressings, marinades and condiments…

    I quickly discovered that I was leaving a little too much money at the checkout than necessary.

    IngredientPriceComparisonSample

    Being the worksheet nerd that I am…I made myself a worksheet…and now I’m sharing it with you. Because I want to help you make some of these ingredients “swaps” the next few times that you go to the grocery store, so you’ll start to see the savings…and just how they will roll up over time!

    What are you paying too much for? Let me help you start on your list…

    (If you’re reading this in an email on your mobile or tablet and can’t see the form, tap here to see the form and get your free download..)

    100 shares
    • Share
    • Tweet

    Filed Under: Grocery Budget Makeover

    Comments

    1. diana says

      April 15, 2016 at 3:50 pm

      I did a paper version of your worksheet a while back when I was going to buy this certain item, and wanted the best price! but thanks for the downloadable version!

      Reply

    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Recipe Rating




    I’m Erin Chase…

    Also known as the
    $5 Dinner Mom.

    I have a little problem. I cannot make a meal that costs more than $5.
    It’s a fun challenge,
    and my pocketbook
    thanks me.
    Want to join me?

    Learn more here!

    • Email
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • YouTube

    Search $5 Dinners

    Favorite Meal Planning & Cooking Resources

    Whis-Kid Cooking Lessons Grocery Budget Makeover My Freezeasy Erin Chase Store 5DD Freebie Library 20 Meals for $150 Plans

    © 2023 5 Dollar Dinners | Disclosure Policy | Copyright Information | Terms of Service/Privacy Policy | Accessibility | Design & Tech Support by Klong Designs



    Copyright © 2023 · 5 Dollar Dinners Genesis Child Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in