Taco Macaroni and Cheese

by Erin, The $5 Dinner Mom on September 6, 2008

A spicy twist on a Kid Favorite!


Ingredients
16 oz elbow macaroni ($.99)
1/2 lb ground beef ($.85)
1/2 chopped onion ($.30)
1 small can tomato sauce (+ can worth water) ($.33)
1 small can Rotel with green chiles ($.62)
1-2 cloves garlic ($.10)
1/4 cup milk ($.10)
S/P
Spices: cilantro, cayenne, cumin, whatever you wish!
1 cup shredded cheddar cheese ($.85)
Fresh Fruit: Peach, Watermelon, Canteloupe ($.75)

Directions
1. Cook pasta as directed. Brown ground beef with onion (or use leftovers from spaghetti or other meal!) and drain. Put back in skillet and add tomato sauce and Rotel, milk, garlic and spices. Serve warm topped with melted cheese!
2. I like to eat sweet fruit with zippy and spicy dishes!

Cost $4.89

{ 5 comments… read them below or add one }

The Meal Planner September 26, 2008 at 5:39 pm

Wow! I’m amazed you are able to make all these $5 dinners, and I’m really excited to keep checking out your recipes. But I do have a question: How do you get your ingredients so cheap? Is it just where you live, or do you buy in bulk? I live in Canada, and looking at your breakdown of prices, there is NO WAY I would get those ingredients for those prices! One pound of ground beef alone would be at least $4. A can of tomato sauce would be at least $.80…..How do you do it?!

I look forward to browsing your recipes and checking out your tips!

Reply

The Meal Planner September 26, 2008 at 7:59 pm

Yeah, you’ve gotta love how cheap and filling Minestrone is!

Thanks for the tips. I’ll keep my eyes posted for that upcoming post.

Reply

Karen denslow April 26, 2009 at 8:13 pm

Very good. Son LOVED it. Hubby added some taco sauce because he thought it needed more of a taco taste. but he really liked it. Will have again. thanks for the easy cheap recipe.

Reply

Bridget January 5, 2011 at 3:54 pm

I’d love to try these, but do not know where to get groceries at these prices! $.85 for 1/2 pound of hamburger? It’s at least $2 here in Indiana & and the cheese would cost way more than that also. This is more like a $10 meal.

Reply

Jenny December 5, 2011 at 5:02 pm

Are the prices per serving? If so, how many servings does this recipe make?

Reply

Leave a Comment

{ 1 trackback }

Previous post:

Next post: