Sam’s Club – One Day Pass

by Erin, The $5 Dinner Mom on April 20, 2010

I’m not willing to fork over $50/year for membership to a warehouse store, only to go there 1 or 2 times on the year to get a handful of products that *might* be cheaper per ounce than what I can find at my regular grocery store when on sale and with a coupon.

BUT

I am willing to go there once a year on a “one day pass”…so I thought I’d share that Sam’s Club is offering a One Day Pass, valid until November 24, 2010.  There is but 1 catch…you must pay a 10% service fee on your order.  So while it’s not a “free pass,” it might be worth going in for a handful of items…like flour or sugar. Or items for the freezer.

Thanks to Free Stuff for sharing!

Do you belong to a warehouse store?!?  If so, have you found that the membership fee is worth the savings?!?

Photo Credit: It’sGreg



{ 56 comments… read them below or add one }

emily April 23, 2010 at 4:18 pm

We belong to Sam’s Club – I believe we pay $35 or $40 a year. I have health problems, so I have to go to the pharmacy once every week or two weeks. The best prices can be found at Walmart or Sam’s Club – other pharmacies are coming down and comparable in some ways. BUT going to the Walmart pharmacy (before we were Sam’s members) was miserable. I wanted to stab myself in the eye with a fork everytime. Not only are lines and the service better at Sam’s, but they know me by name. They’re awesome. Additionally, good cheap milk and we got a great deal on our mattress topper there.

Reply

The Prudent Homemaker April 23, 2010 at 10:28 pm

We live right near a Costco, and Sam’s isn’t much further. I shop at Sam’s because it’s so much cheaper (a liter botlte of balsamic vinegar is under 45 at Sam’s, and over $10 at Costco) on the things that I buy.

You can see my master shopping list for Sam’s Club, along with the things I feel are particularly good prices, here:

http://theprudenthomemaker.com/SamsClub.aspx

On olive oil alone I save the price of the membership versus the grcoery store. And 50 lbs of popcorn for around $17 means we can eat all the popcorn we want for a year! That’s a lot cheaper than microwave popcorn.

Reply

Jennifer April 24, 2010 at 9:48 pm

We belong to Costco – and love it!

About a year ago, I wrote a post on about how much we enjoy shopping there – and why – because friends often asked us if they should join, too.

http://www.once-upon-a-coupon.com/shopping-tips/why-i-love-costco/

Like all stores, not everything there is a great deal….but having said that we shop there at least every other week.

Reply

Andrea April 26, 2010 at 8:53 am

I don’t get to follow your blog as often as I like, but I HAVE to comment on the Sam’s Club pass. First of all, I would think as a “business owner” you could qualify for their business membership which is only $35a year. Secondly, not sure if you are still breastfeeding or not, but I have issues and have to resort to buying formula. Thier Member’s Mark brand was actually SUED by Enfamil because it’s the same thing as Enfamil LIPIL for WAY less ($20 for 48 oz) so even with all those $7 off coupons, is still way cheaper than $25 for 26 oz! Lastly, their gas is MUCH cheaper. 95% of our purchases at Sam’s is gas. I usually find Sam’s gas to be about $.20 cheaper than anywhere around us. We haven’t priced much else in some time but used to find their flour, sugar, olive oil, etc to be a lower price. They also have some FABULOUS microfiber towels near the trash bags/auto towel aisle. A great way to save money AND be green! We use them for everything and they are super absorbant, wash up well, and have lasted us a very long time while still looking new! I never thought Sam’s was much of a deal, but between the few things we do buy, we def. make up for the $35 per year. Oh, and of course they have so many free samples that it equals a free lunch for us sometimes! ;P

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: