Lentil Burritos

Rice + Lentils = Complete Protein, and a cheap one too!

005 (1)

Print This Post

Lentil Burritos

Yield – 4 servings

Preparation Time – 5 minutes

Cooking Time – 40 minutes

Ingredients

  • 1 cup rice, uncooked ($.20)
  • 1 cup green lentils, uncooked ($.50)
  • 1/2 of an onion, finely chopped ($.20)
  • 1 small can Muir Glen tomato paste (free!) Watch for Muir Glen tomato paste to go on sale for less than a $1 and then use $1 coupon.
  • 2-3 tbsp homemade taco seasoning ($.50)
  • 1 bag corn or flour tortillas ($.69-$1.29) I used corn to keep it gluten free.
  • 1 cup shredded cheese ($.75) Omit if GFCF!
  • Salsa or sour cream or other favorite Mexican garnish ($.50)
  • 1/2 bag Cascadian Farm frozen corn ($.75)

Directions

  • Bring 2 1/4 cups of water to a boil. Add 1 cup of rice. Return to boil. Then reduce heat, cover and simmer 20 minutes until rice is done.
  • Bring 4 cups of water to a boil. Add 1 cup lentils. Cook lentils in 4 cups of water for 20-30 minutes until tender. Drain off excess water.
  • Combine cooked rice and lentils in large saucepan. Add tomato paste + 2 tomato paste cans worth of water. Stir through.
  • Add onions, seasoning packet or spices. Let simmer about 10 minutes. Check on it to make sure it doesn’t get too “dry”.
  • Spoon lentil-rice mixture into tortilla. Add shredded cheese. Wrap up burrito style!
  • Cook frozen corn as directed. Serve as side dish or inside the burrito.

Cost $4.09

FREE DOWNLOAD! Eight 20-Minute Meal Ideas That Will Help You Survive Chaotic & Busy Weeknights!
Please enter all required fields
Correct invalid entries

Comments

  1. Jerilyn says

    Yum. We just had this the other night. I threw my lentils and a packet of taco seasoning in the rice cooker for a super easy dinner!

  2. DESJ and Company says

    will the lentils absorb all the 4 cups of water or will I need to drain them?
    Thanks for all the hand holding. Contrary to all my questions, I actually DO know how to cook :)

  3. DESJ and Company says

    One more thing-you mentioned prices a few days ago-and that you live in the Midwest. I can almost always get milk at Dominicks for $1.99 a gallon. Just thought I’d pass that along.

  4. The Happy Housewife says

    I wish I could get my kids to like burritos. So far they like tacos, tostadas and nachos, the burrito thing is slow going. I thing I will make these anyway though, I love lentils!
    Toni

  5. road2healthy says

    Thank you! and not a problem.. we are veggies and are always looking for new yummy lentil recipes! THANK you for posting this!!

  6. Mary Ellen ~ Carolina Momma says

    Love it! Thanks for the recipe! We love taco style lentil and brown rice. So I’m sure this will become another family favorite :)

  7. Familyoffoxes says

    I Made these for dinner last night and they were a hit! And soo cheap! Thank you so much for your blog, I just found it and I am so so grateful!

  8. Emily says

    HELP!!!

    I’M MAKING THIS RIGHT NOW AND I DON’T KNOW WHEN THE ONIONS ARE INTENDED UPON GOING IN!!
    I guess I’ll just dump them in somewhere, but if we like this, I’d love to know where you put them in.

  9. Kathy Jo Buzzard says

    We tried this last night and everyone LOVED it! We also used one of Paces Specialty Sauces recently on sale with a coupon. It was the 4-Cheese Mexican Cheese Sauce. Next time I will omit the cheddar and use just the sauce. It was delicious!!!! Thanks and I appreciate your affordable recipies. They bless our family.

  10. tiana says

    tried these tonite, 2/3 kids liked them. so guess thats a good thing. wondering if you knew the nutritional info for these?, i track my eating… thnks

  11. Jacqueline says

    I like this one because it has no meat, & is a complete protein without a lot of carbs. I have a problem most of the recipes here because they require cheap grades of meats from farm abused animals who are very sickly and dosed heavily with antibiotics I refuse to feed our family. Even my dogs only eat from the Whole Foods humanely raised standards without the drugs. I feel the same way about some of the dairy here, but it is just a few cents more per meal to get organic but way worth it. Otherwise great site, lots of great tips & glad you are into alternatives for food allergies, just wish this were practical for me.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *