Kroger Shopping Trip – January 25

Shopping with the $5 Dinner Mom

$100.

That’s it for the month.  Yikes!

I wasn’t sure I could do it…all that’s left is $31.69!

This is my last shopping trip for this pantry challenge month…thankfully there is the awesome Mega Event Sale that continues into next week, so I can restock up on some essentials!!!

First stop…Walgreens…for diapers!

Bought 3 packs of Huggies diapers – used 3 $1 coupons and the $1 IVC coupon from the Children’s Activity book (sold by the pharmacy)…paid $22.65…got back $5 in Register Rewards.

Used the $5 RR to buy 2 apple juices and some flour (to make muffins!)…paid $1.29.

Got home to make muffins for snacks for the week…only to find we were out of eggs.  (This crazy pantry challenge is almost over!)

Sent Steve to the store with 3 quarters, 2 dimes, 3 nickels and 4 pennies. No lie! $1.19 for a dozen eggs!

So far this week I’d spent $25.13

(Can you see that I am bound and determined to only spend $100 this month!!!)

It’s gonna be close.

Drumroll…………………….

Kroger

Free – 2 loaves of bread, toddler bath bar (used free item coupons and $1 off J&J coupon)

Produce – 2/$1 mangoes and an apple plus some bananas

Total spent at Kroger: $9.81

Total for the week: $34.94

Total for the month: $103.25

DOH!  $3 and a quarter over!

Oh well…I enjoyed the challenge!  Not gonna beat myself up over it!  I’m thrilled that I spent just over $100 for the month.  I look forward to getting back to regular $60/week grocery shopping!  And it’s perfect timing…as the Kroger Mega Event Sale continues into next week!  Next week’s agenda…STOCK UP!

My grocery store’s ad scan

This post may or may not contain affiliate links. More information can be found on the site’s disclosure policy.

Comments

  1. says

    You are amazing when it comes to shopping. I clip a coupon here and there and always shop the ad paper. I save but nothing close to what you do.

    Do you use cloth bags? Here in WA Kroger is Fred Meyer and you get 5 cents back for every re-usable bag you use.

  2. Shannon says

    Ok, how did you get free coupons for Arnold bread? That is what we usually buy. I can usually get it on sale, but rarely do I see coupons for it.

  3. Cara says

    If you get the Grade B eggs, it’s less than a dollar for a dozen. They are just repackaged eggs – if one breaks in a carton, the rest of them have to be repackaged into a new carton and get called “Grade B.” There’s nothing wrong with them. They are always good and fresh. I often find Egglands Best or nice brown eggs in the carton when I buy them. I just can’t make myself spend $3 for a carton any more when I know I can get them for $.08/egg…

  4. says

    Keep in mind that you were paying taxes … I know it’s not much for the food (1%?) but higher for diapers. Consider that extra $3 protection from too many potholes while you drive :)

  5. Jean says

    If you didn’t count diapers in your grocery budget, you would have been way under your $100 goal. I need to put myself on a strict grocery budget – I spend WAY too much for just one person.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *