Kroger Shopping Trip – August 5th

by Erin, The $5 Dinner Mom on August 5, 2009

krgoer-august-5

This week Kroger ran the P&G Buy 4, Get $4 off your order promotion again!  I took advantage and got some Kleenex and dishsoap.  I matched a paper coupon for the Kleenex and an e-coupon for the Cascade!  Whole wheat pasta was just $1/box and tuna was just $.50/can.  I used a FREE item coupon from Vocalpoint for the Rice Krispies and a $1 off Skintimate shave gel coupon to make it just $1 after sale and coupon!  I also had a coupon for the Raisin Bran and the Tyson chicken.

Blueberries were $.88 a pint!  {picking jaw up off the floor}  Eggs were $.88/dozen and milk was just $1.65/gallon (for the Hubs!).  I make rice milk for the boys in the blender.  Saves a TON over buying the boxes of rice milk! 

I also used a $5/$50 purchase coupon that Kroger sent in the mail.

Total: $63.47

I’m planning on stashing away a few dollars each week, so when it comes time for the amazing pick your own tomato sale at the nearby farmer’s market, I’ll have some cash to get a load of tomatoes to make spaghetti sauce and salsa to can!

{ 16 comments… read them below or add one }

The Bossy Yankee August 5, 2009 at 1:11 pm

I have to use either goat’s milk or rice milk. How do you make your own rice milk? I would love to see your recipe.

Thank You, Kate

Reply

Erin August 5, 2009 at 1:14 pm

I’ll share it next week! Catching up from my vacation this week!!!

Reply

Miriam August 5, 2009 at 1:21 pm

I will have to check blueberries at our Kroger later on today when I go. I would LOVE to find them that cheap!!

Reply

Mandy August 5, 2009 at 1:34 pm

I was hoping you would mention the $0.88 for blueberries. I stocked up last night!

Reply

allie z August 5, 2009 at 1:41 pm

Count me in on the rice milk recipe!! I have a cousin who is on the Nothin left! diet (free from dairy, eggs, soy, and nuts). Ok, I call it the Nothin left! diet. :)

I hope you’re enjoying that vacation!!!

Allie

Reply

Biz August 5, 2009 at 2:25 pm

Great grocery shop! If you go to my blog, under the page “my garden overflows” is my recipe for grilled salsa – we’ve not made another salsa since discovering this recipe, and any kind of tomato will do. I’ve used romas, beefsteaks, anything!

The smell of the grill when you open a jar in December when there is a foot of snow on the ground is something to behold!

Reply

suzie August 5, 2009 at 2:38 pm

rice milk recipe?? i have two little ones (ages 3 &1) on it, which makes for A LOT of rice milk- what do you do for calcium? the rice dream i buy is calcium fortified….. and more. how do you supplement?

Reply

Erin August 5, 2009 at 4:02 pm

I put calcium powder in their lunch smoothies! I haven’t tried to mix it into the rice milk…maybe I should do that!

Reply

Jessie August 5, 2009 at 4:12 pm

It’s amazing how much cheaper it is where you live! I have never ever seen blueberries, milk and eggs at that price! I need to move out of California!

Reply

Erin August 5, 2009 at 4:22 pm

Yes…Cali is definitely more expensive than the midwest!

Reply

Julie August 5, 2009 at 4:19 pm

Erin, I hope you don’t mind if I post the recipe I use: my sister gave it to me (it’s not hers) so I don’t know who to credit.

1C cooked rice (I use brown rice)
4C water
vanilla to taste
pinch of salt
sweetner to taste (we use Agave nectar)

blend all ingredients for 2-3 min (if using a vitamix less time is required)
strain using a nutmilk bag or cheese cloth.
Refrigerate after making.
I make 64 oz at a time but is used up within 3-4 days max.

Reply

Erin August 5, 2009 at 4:23 pm

That’s about what I do…except I don’t strain it. I use agave or honey…whichever I have!

Reply

Kellie August 5, 2009 at 10:13 pm

You have motivated me so much in the few months that I have been reading your blog. I am also feeding a family of four. I had my best grocery shop to date yesterday – I spent $75 and saved $65 using store specials and coupons. The cashiers always congratulate me when they give me my total saved!!! Thanks for the inspiration!

Reply

Brittany August 6, 2009 at 8:08 am

Last Saturday I went to Kroger and they had 2lb clamshells of Blueberries marked down to 1.99. I proceeded to purchase 6 lbs which created a whole lotta work myself. But I now have 10 half pints of Beautiful Homemade Blueberry Jam. All the work was definitely worth it!

Reply

Christina Baita August 6, 2009 at 12:52 pm

Hello and great job!
I am a little concerned though. I remember you saying something about one of the kids needing a special diet. I see that you make rice milk (will you please post about how you do it) but wonder why you are still eating so much wheat? Have you read the book ‘Healthier Without Wheat’? I know what they say, whole wheat this and that, but for some it may not be as good as we think.
Thanks as always for the updates!

Reply

Erin August 6, 2009 at 3:07 pm

Based on the patch allergy testing we had done, DS was not allergic to wheat. He doesn’t seem to be having any behavioral or digestive issues since reintroducing it into his diet. Now that we have eliminated dairy, potatoes and the other foods he tested allergic to, he is thriving!

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: