Jungle Jim’s Shopping Trip (And a trip down memory lane!)

by Erin, The $5 Dinner Mom on March 22, 2011

Shopping with the $5 Dinner Mom

Last week Ryan had an appointment down near Cincinnati that lasted 1.5 hours, and he was with the OT by himself.  I had the younger 2 boys with me and just could not imagine waiting in the waiting room for ten minutes with them, let alone an hour and a half!

So I decided the that the little boys and I would go visit Jungle Jim’s International Market, as it was not far from where we were. I really didn’t have any intention on buying anything, we were really just going to kill time and I knew there would be plenty for them to look at.

I was curious about their produce prices, and how they compare to my grocery store. As I rounded the corner into the produce section, I noticed a slew of people wandering around near what looked like bakery racks being used as shelves.  I got a little closer and quickly figured out why it was so crowded.  It was the “reduced price” area for the produce and bread.

Maybe I’ll just have to get a few things!

I didn’t have much left in my grocery envelope, but I had enough to take advantage of some of these great deals!

I also took a little stroll down memory lane.  I found my way over to the Latin American section of the store.  As I walked down the 2 aisles, I was immediately taken back to my grocery store in the Dominican Republic.  And when I spotted the Malta Goya, I had to get some for Steve.  It was his favorite back in the DR (why, I’m not sure.  I couldn’t even swallow the stuff.  Acquired taste I guess!).  I told him I had a surprise for him to enjoy after work that day.  And enjoy it he did!

Jungle Jim’s


*HOT DEALS*

  • Organic apples, $1.49 each (I froze them to use in smoothies.  I love the “apple-y” flavor that frozen apple slices adds to smoothies)
  • $1.50 each for 2 packs of jalapenos (probably 20 jalapenos in each!)
  • 4 peppers, $.75 each (great price for red and yellow peppers!)
  • $.60 for all that cilantro (I wish I’d have grabbed 2!)
  • mangos for $.80 each
  • 2 bags of lemons for $1.50 each
  • 2 kiwis for $.44 each (I will use them for “green” smoothies!)
  • $1.40 for 5 cloves garlic
  • Malta Goya for Steve, $3.79
  • Blueberries for $1.49

I do plan to stop at Kroger this week for milk, bananas and tortillas. And if I have enough change leftover, I’ll bop into CVS to take advantage of the olive oil deal and Walgreens to get some tomato sauce.

Total spent at Jungle Jim’s International Market: $24.14

Total for the month: $272.59 +$24.14 +$9-10-ish = $305 (So close! I borrowed a few dollars from my restaurant envelope.  And used lots and lots of change!)

My grocery store’s ad scan and my “Shopping FAQ!”

Thanks to Andrea at Savings Lifestyle and Marcy at Stretching a Buck for posting the best deals and coupon matchups at my stores each week! Find the coupon match-ups for your grocery store at The Frugal Map!

A

{ 4 comments… read them below or add one }

Julie March 22, 2011 at 10:51 am

Thanks for posting! Planning a Girl Scout trip this summer to the Zoo and this would be a great stop before we go!!

Reply

Jana Z March 22, 2011 at 3:35 pm

Awwww, man — I LOVE Jungle Jim’s!!! But, it’s a 2-1/2 hour drive for us, so we don’t get there much. I found some mustard there that my dad loves — Nance’s — can’t find it ANYwhere around here…how excited was I to be able to take some home for him!!! What a NEAT place!! If you can’t find it at Jungle Jim’s, you probably are not going to find it!!

Reply

Kate @ thedebtfreefamily.com March 23, 2011 at 8:18 am

Well Erin,
You just officially solidified my interest in hitting up Jungle Jim’s in the near future! We live about 30-45 minutes away- just far enough to wonder if it’s worth it. You didn’t happen to see if they offer bulk grains and beans by any chance (or does anyone else know)? Since I don’t have a Sam’s Club or Cosco membership I’ve been wondering if Jungle Jim’s has good prices on bulk items…
Thanks for the post!

Reply

Cindy March 23, 2011 at 8:59 am

We go to Jungle Jims about once a month. They ALWAYS have jalapenos in the reduced section and they are so cheap and usually fresher than the produce Meijer has in the regular section. Seriously. They also sometimes have green peppers and berries. One time I got 4 avocados for I think $1.25.

They do have a section with random weight beans and grains in bags and you can get a smallish bag but I don’t think they have bulk bins where you can scoop your own. The price on rice seemed fairly good and they have a ton of varieties.

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: