Help Us Combat the Rising Cost of Food

by Erin, The $5 Dinner Mom on April 7, 2011

Have you seen the rising cost of food in your grocery store yet?!

I’ve seen it on a few products…milk, apple juice, and sugar. But I haven’t seen much change in the typical sale prices.  Lesson being…stock up when on sale!

A few weeks ago, we took the kids to the nearby children’s museum and we are playing in the grocery store section.  Ryan was checking out “our groceries” (and super light year speeds, I might add.) and then he told us the total…

Unbelievable!

(You’ll have to watch to find out how much he said the few groceries would cost.)

But I imagine by the time he’s an adult, probably an older adult, his groceries will cost that much!

Now…how are you fighting against the rising cost of food?!

{ 7 comments… read them below or add one }

The Happy Housewife April 7, 2011 at 8:15 am

Awww, this is too cute! I love his speedy check-out! But no coupons??? I’m ashamed of you! :)

Reply

Marishannon April 7, 2011 at 9:22 am

Yeah missy, where are your coupons? :)

Reply

Kendra April 7, 2011 at 12:13 pm

I was just at the grocery store last night. Not only where the Lays chips on sale for more money (2.50 instead of 2.00) the bag is about an ounce smaller. Don’t forget to check the size of the packaging when noticing the price changes.

Reply

silver April 7, 2011 at 1:19 pm

I’ve noticed the most on flour and ground beef. The generic flour used to be less than $2 as a regular price, but isn’t anymore. The worst is the meat, though. I always bought 80% lean ground beef for $1.99/lb on sale. Now the *sale* price is $2.99/lb. They’ve started selling those tubes of 73% lean beef and when they have it on sale, it’s $2.29/lb. For really fatty beef, too!

Reply

Shannon Baukhages April 7, 2011 at 2:17 pm

The best way we can fight those prices is to keep doing what we’re doing – starting with fresh healthy ingredients, cooking from scratch, and experimenting with what we have on hand. It’s also a good idea to cut back (not necessarily cut out) on meat consumption. For instance, buy only 3/4 lb of ground beef and then supplement with beans, potatoes, or veggies. I did this last night when I made some New Mexican style beef and potato tacos. As long as there is some meat in there, nobody will really notice the difference because the all the flavor is still there.

Reply

LisaE April 8, 2011 at 10:25 am

I guess we will be eating more breakfasts for dinner as meat here has been high-priced for a long time now. We own a small trucking company so sometimes we get lucky and get some chicken breasts or fruit free….not often though.

Even eggs have been a bit high-priced but still cheaper than beef or chicken-so more breakfast food for us!

Reply

AllieZirkle April 8, 2011 at 11:55 am

My biggest saver is ad matching at Walmart. Although they aren’t pricing on store generics anymore, I can shop at one location and get the best fresh produce and meat prices in town. It really helps!

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: