Aldi Shopping Trip

So after sharing the other day about my giving up on Kroger (and from the comments, it sounds like I’m not alone!), I dug out the circulars from the other stores in my area from the recycle box. I was pleasantly surprised at the prices at Aldi on 2 staples in our house during the fall…

  • Squash – $.59 EACH! (Best price I’ve seen in 2 years!)
  • Crushed tomatoes, 28 oz. – $.89 eac

I couldn’t resist these prices, so I made a trip in, while I was sorta in the area. Every penny counts when making $5 meals…and it certainly helps to have such inexpensive vegetables to keep the overall costs down!

I also took the opportunity to look at prices on other products that I buy regularly, like pretzels, 100% fruit strips, and a few other things…and what to you know…$.50-$1.50 less that Kroger. I’m thinking that if I shop there for more of the staples, I might be able to get our grocery bill back down under $75/week or less!

We’ll just have to wait and see…

Total spent at Aldi: $4.14 (no sales tax on food in OH!)

Comments

  1. Pam says

    We just moved to a city that has an Aldi’s grocery store. My family and I love shopping there. It saves us tons of money and we are able to stay on budget every week!

  2. says

    I think Aldi’s quality depends on where you live. I’ve been to some that were “eh”, but here in East TN I love it. I get most of my baking supplies there, and some other staples in our house because the prices can’t be beat: canned black olives, frozen fruit (for smoothies), french fried onions, wheat crackers, nuts, alfredo sauce and more! They generally have the BEST prices on bell peppers.

  3. Kimi says

    CanNOT beat them for staples and produce. I’m a couple minutes away from one so I can go several times during the week if necessary for produce depending on when I need it. I LOVE Aldi!!

  4. says

    I have found the produce at Aldi’s to be hit or miss. I usually check it out and take advantage of the price when it looks good, but many times have not purchased it. Those squashes look good and that is a great price.

    Their prices on other things seem to be pretty good.

  5. says

    Erin,

    I go there almost every week! It is really hard to beat their produce items that are in the sale ad and their Light & Fit Chicken Broth, 32 oz. I believe it is $1.29!

  6. Alli says

    I do shop Aldi as part of my regular grocery shopping excursions. However, I do not tend to buy their produce. I don’t know if it’s just a mental thing or what.

    But, if they advertised their produce prices that week, you could take it in to Walmart and price match! I will buy Walmart produce, even though I really don’t like Walmart. Oy…I need to figure this out. :-)

  7. Brandi says

    I am so glad to hear about your Aldi trip! We shop there for all of our staples (canned vegetables, mac-n-cheese, pasta, taco shells and seasonings and much much more). Their hamburger meat is great for grilling burgers as well as adding it to stews and other dishes. It is $1.89/lb. in our area for the 73% lean and we get 3 meals out of a large family pack of it. However the only produce I will buy at Aldi is their cabbage and lettuce (romaine hearts) and bags of salad kits. So glad you found them!

  8. Beth Stevens says

    I love Aldi too! But, don’t be surprised if you see some fluctuating in their prices. I’m pretty sure they change their prices based on surrounding stores’ prices.

  9. Dee says

    My daughter and I just went the other night. They have their season items in stock….LOTS of pumpkin stuff! We went in for one thing and I ended up spending $36 but we got a lot for our money. I don’t go that often, but whenever I do go the produce is always fresh and very good, AND very reasonably priced. We picked up a 3 lb bag of apples for $1.99. They are not soft or tart. They are just right.

  10. says

    I’ve been an Aldi girl for years now! I go once a week and get what we need and some surprises that they might have along the way– I haven’t had much bad luck with a lot of them items

  11. says

    I absolutely LOVE Aldi! You can’t beat the prices on staples, and I like the fact that they rotate the special buys from week to week. It helps take the monotony out of the shopping trip, and it always feels like I’m finding something new! I also like the smaller store size – I don’t have to hike hither and yon over 40 acres to get my shopping done.

    Not EVERY product is a winner, there are certainly some clunkers here and there, but I find that’s true at any store I’ve shopped at – you’ve just got to try it to know if you like it. I’ve started documenting my experiences on a blog – aldishopper.blogspot.com – check it out if you have a minute!

    My favorites this week have been the pumpkin pie ice cream and the thin mints cookies – yum!

  12. Shauna says

    I LOVE Aldi! Our Aldi in Richmond, IN has been running milk for $1.49/gallon for the past month or so. Gotta love that price!

  13. Sarah says

    I go to Aldi weekly to get: milk, eggs, yogurt, spinach, carrots and whatever vegetables or fruit are on sale. Some of their prices: broccoli crowns .99, 3 bell pepper .99, canalope .99, avocado .48, oranges 4lb 1.49, watermelon whole seedless 2.99, cranberries .99. Their strawberries, blueberries and blackberries .99 each have not always tasted that good. Their walnuts, almonds and quick oats were a good price today-cheaper than Walmart. Great Value coconut is cheaper than Aldi and Log House semi-sweet chocolate chips also.

  14. Sue says

    I aslo love ALDI. I am very excited that they are building one quite near our Meijer. Also thinking of giving up Kroger which is the closest. I live in a suburban area, so basically can choose where to go. Also have a Save-A-Lot on my way from work. Back to ALDI, I will not buy the ground beef there anymore. I had some frozen and when cooking for taco meat, upon taking the lid off, I was hit by an overwhelming ammonia type smell. That killed it for me….no more ALDI meat. Just thought I would share. Love the lower fat line that they carry and all of the canned goods. Specialty coffee is also relatively inexpensive.

  15. Diana says

    Aldi’s has the best pancake mix I have ever tried including using Bisquick and making pancakes from scratch. It’s $1.49 and we have started making banana walnut pancakes every Sunday and they taste so much better than what we get at restaurants for only about a dollar of ingredients. To make the pancakes I mix 1 or 2 mashed ripe bananas and a large handful of nuts into the batter. They taste great and rise nice and high without being heavy. We love them. I have even made gift baskets with the mix, bananas, walnuts and syrup and the recipe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *